

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.6 mm |
| Width | 3.95 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 3 W |
| Height | 2.28 mm |
| Material | Plastic |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 10 Ω |
| Working Voltage | 16 V |
| Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Power Dissipation | 3 W |
| Power Dissipation | 550 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 1 µA |
| Zener Voltage | 16 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 23.4 mA |
| Reverse Current | 1 µA |
| Voltage Tolerance | 5 % |
| Zener Current | 93 mA |
| Schedule B | 8541100050 |
Stock: 133
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13171
Ext.Price$0.13171
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13171 | $0.13171 |
| 10 | $0.11750 | $1.17500 |
| 50 | $0.10483 | $5.24150 |
| 100 | $0.09281 | $9.28100 |
| 500 | $0.08216 | $41.08000 |
| 1000 | $0.07759 | $77.59000 |
| 3000 | $0.07327 | $219.81000 |
| 5000 | $0.06919 | $345.95000 |
